Adiunkt w Katedrze Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca w Zakładzie Komunikacji Międzykulturowej w KPU w Krośnie.
Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (2008) uzyskał na podstawie rozprawy Lew Gumilow i Aleksander Dugin. O dwóch obliczach eurazjatyzmu w Rosji po 1991 roku (promotor: prof. dr hab. Grzegorz Przebinda).
Zainteresowania naukowe: rosyjskie prądy ideowe, zmiany kulturowe i cywilizacyjne w Rosji po 1991 roku, społeczne i kulturowe konsekwencje rozpadu ZSRR.
Odbywał stypendia Erasmus w LMU München (Niemcy), Högskolan Dalarna (Szwecja), Talllinn Ülikool i Tartu Ülikool (Estonia), Yerevan State University (Armenia), Suleyman Demirel University (Kazachstan), Universita Sapienza (Włochy), РГПУ им. А. Герцена (Petersburg, Rosja), Pädagogische Hochschule Kärnten (Austria).
W 2011 roku reprezentował Polskę w seminarium DOTS (Developing Online Teaching Skills) zorganizowanym przez Europejskie Centrum Języków Nowożytnych w Graz (Austria), pod patronatem Rady Europy.
W latach 2009-2013 wykładowca w Katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ. W latach 2014-2018 redaktor witryny internetowej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej. Członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2016-2020.
W ramach działalności popularyzatorskiej Katedry Kultury Słowian Wschodnich zainicjował działalność studenckiego internetowego projektu naukowo-dydaktycznego zatytułowanego "Laboratorium runetu".
Autor podcastu "Sprawy Wschodu".
Prywatnie miłośnik dobrej kuchni, drobnych prac ogrodowych i zwierząt. Ojciec Rocha i Gai.