113. Spotkanie Wschodnie: Napaść Putina na Ukrainę

Termin: 01.03.2022

We wtorkowe popołudnie 1 marca 2022 roku odbyło się wspólne krakowsko-krośnieńskie spotkanie  w ramach cyklu „Spotkania Wschodnie”, które są organizowane od ponad 20 lat w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz cyklu „Polska i jej sąsiedzi”, prowadzonego pod egidą Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Dzięki zdalnemu formatowi spotkania i jego ponadregionalnemu charakterowi dołączyła do niego duża grupa studentów i wykładowców z obu uczelni.

Spotkanie miało charakter informacyjny, ale naczelną intencją tego przedsięwzięcia było wyrażenie jednoznacznego sprzeciwu naszych środowisk akademickich wobec barbarzyńskiej napaści wojennej Federacji Rosyjskiej na niepodległe państwo Ukraińskie w dniu 24 lutego 2022 roku.

Pierwszą część spotkania moderowanego przez doktora Bartosza Gołąbka poświęcono na zakreślenie kontekstu wzmacniania się agresywnego rosyjskiego putinizmu począwszy od pierwszej prezydenckiej kadencji Władimira Putina aż po czasy współczesne. Rosja pod przywództwem Putina prowadziła wojnę przeciwko Czeczenii, Gruzji oraz Ukrainie, a jedynie nieliczni dzielni Rosjanie, choćby tacy jak zamordowany w 2015 roku Borys Niemcow próbowali zatrzymać narastającą w kraju falę faszyzmu i imperialne ciągoty politycznej elity (Apel Grzegorza Przebindy do Rady Miasta Krakowa).

Ważnym kontekstem rozważań był także wymiar informacyjny wojny Putina przeciwko Ukrainie. Zapaść przestrzeni medialnej w Rosji i atak państwa na ostatnie wolne media w tym kraju bez wątpienia znacząco utrudnia pozyskanie wiarygodnej informacji (Źródła informacji o bieżącej sytuacji w Rosji).  W obliczu pełnego ograniczenia wolności słowa, nachalnej propagandy państwa wspartej wojenną cenzurą i drakońskimi karami niestety będzie to coraz trudniejsze.

Dyskusja, pytania i refleksje, które padły po wypowiedziach profesora Grzegorza Przebindy (rektora Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie w latach 2012-2020 i jednocześnie kierownika Katedry Kultury Słowian Wschodnich w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej) oraz doktora Bartosza Gołąbka (dyrektora Instytutu Humanistycznego KPU w Krośnie i adiunkta w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego), wykazały jak bardzo potrzebna jest nam pogłębiona wiedza na temat naszych sąsiadów, w szczególności w obliczu brutalnej imperialnej ideologii dzisiejszej Rosji.

BG

Data opublikowania: 18.04.2022
Osoba publikująca: Marcin Ziomek