Prof. Walerij Mildon profesorem wizytującym naszego Instytutu. Zapraszamy na wszystkich chętnych zajęcia opcjonalne!

Termin: 21.09.2018 - 03.10.2018

Mam zaszczyt poinformować, iż prof. dr hab. Walerij Mildon będzie prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów naszego Instytutu w okresie od 20 października do 22 grudnia 2018 roku.

Walerij Mildon od lat pracuje w Wyższej Szkole Filmowej im. Siergieja Gierasimowa w Moskwie i kieruje Katedrą Literatury i Sztuki Rosyjskiej.

Jest najwyższej klasy specjalistą w dziedzinie historii literatury i w szczególności dramaturgii rosyjskiej XIX i XX wieku, ale krąg jego zainteresowań naukowych jest o wiele szerszy. Jest autorem kilku znakomitych monografii naukowych, m. in.: „Открылась бездна...” Образы места и времени в классической русской драме (1992), Чехов сегодня и вчера (1996), Философия русской драмы. Мир А.Н. Островского (2007), „Вся Россия наш сад”: Русская литература как одна книга (2013), Эдип и Фауст: К теории культуры (2016). Rosyjscy internauci określają Walerija Mildona mianem Mistrza – nie z powodu jego książek, lecz wyrażając w ten sposób zachwyt jego publicznymi wykładami, które wygłasza w sposób niezwykle sugestywny.

Profesor Mildon poprowadzi dwa wykłady monograficzne w ramach opcji do wyboru:

1. Русская литература как явление мировой культуры (Literatura rosyjska jako fenomen kultury światowej) – 30 godzin.

2. Эстетика Гоголя и славянское язычество (Estetyka Gogola a słowiańskie pogaństwo) – 30 godzin.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych!

Prof. dr hab. Wasilij Szczukin,

Kierownik Katedry Średniowiecznej i Nowożytnej Literatury Rosyjskiej