Małopolska Noc Naukowców w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej

30 września 2016 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej odbyły się inicjatywy związane z Małopolską Nocą Naukowców.  Naszym gościom zaproponowaliśmy wykłady, warsztaty oraz wystawę fotografii.

Nasz Wschód – laboratorium kultury i obyczajowości – wystawa fotografii
Na wystawie zostały zaprezentowane fotografie wykonane przez pracowników, doktorantów oraz studentów Instytutu filologii Wschodniosłowiańskiej z ich podróży na Wschód (Rosja, Białoruś, Ukraina, Gruzja, państwa poradzieckie).

Wystawę przygotował dr Bartosz Gołąbek

W laboratorium językowym – język ukraiński krok po kroku
Warsztaty na których uczestnicy mieli możliwość poznania cyrylicy oraz podstawowych zwrotów w języku ukraińskim, które mogą być przydatne w czasie wizyty na Ukrainie.

Warsztaty językowe poprowadziła mgr Joanna Patyk

Laboratorium sztuki: szkoła ukraińskiego monumentalizmu – wykład
Monumentalizm, nazwany neobizantynizmem ukraińskim powstawał w Paryżu w latach 10. XX wieku dzięki pracowni Mychajły Bojczuka. Grupa pracowała  w swoistej „komunie”, nie oddzielając sztuki od życia codziennego. Po powrocie do domu do Kijowa ich świat się jednocześnie zrealizował i rozpadł. Zostali rozstrzelani.

Wykład wygłosiła dr hab. Agnieszka Korniejenko

Podróż koleją transsyberyjską – prezentacja z konkursem
Celem prezentacji było  przybliżenie słuchaczom historii powstania i przebiegu trasy kolei transsyberyjskiej. W trakcie prezentacji słuchacze zapoznali się nie tylko z historią i trasą kolei, ale również „zwiedzili” najważniejsze miasta z ich zabytkami i ciekawostkami przyrodniczymi, znajdującymi się na tej trasie. Dodatkowo słuchacze zobaczyli specyfikę rosyjskiego pociągu i sposobów podróżowania. W części warsztatowej słuchacze mogli wziąć udział w wypełnianiu wniosku wizowego do Rosji.

Prezentację przygotowały i poprowadziły mgr Dorota Duchnowska, mgr Joanna Osipowa, mgr Irina Romańska

Rosja i jej cyberprzestrzeń.  Zaproszenie do Laboratorium runetu – wykład
Na wykładzie zostały poruszone wątki związane z dynamiką rozwoju rosyjskojęzycznego Internetu od jego początków po stan obecny. Podczas spotkania wskazane były osobliwości rozwoju runetu (tak nazywana jest część sieci związana z językiem rosyjskimi) oraz jego aktualne cechy charakterystyczne. Ważnym elementem rozważań była prezentacja najwybitniejszych postaci związanych z rozwojem runetu – rosyjskimi twórcami witryn i treści internetowych.

Wykład wygłosił dr Bartosz Gołąbek

witryna wydarzenia: http://www.nauka.uj.edu.pl/mnn2016

fot. Kristina Vorontsova
Data publikacji: 12.10.2016
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek