Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej na Festiwalu Nauki 2016: Czas i przestrzeń

19 – 21 maja 2016 roku na krakowskim Rynku po raz XVI  odbył się Festiwal Nauki. To organizowane przez uczelnie wyższe Krakowa wydarzenie co roku gromadzi wielu odwiedzających, którzy jak zwykle liczą na ciekawe pokazy, eksperymenty i nowości ze świata nauki prezentowane w niecodziennych okolicznościach na świeżym powietrzu. Tradycji stało się zadość i również Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej przygotował się do tego wydarzenia. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem przewodnim Czas i przestrzeń, a patronem  festiwalu był znakomity polski twórca literatury fantastyczno-naukowej, filozof i futurolog Stanisław Lem.

Ideę imprezy zinterpretowaliśmy szeroko i postawiliśmy na kreatywność naszych odwiedzających. Przez dwa dni imprezy stoisko Wydziału Filologicznego, a w tym naszego Instytutu, oblegały tłumy gości, którym zaproponowaliśmy liczne konkursy, rebusy i zabawy. Nasi młodsi uczestnicy imprezy z entuzjazmem, a starsi z nieskrywanym sentymentem rozwiązywali rosyjskie i ukraińskie quizy, a także wzięli udział w konkursach na najpiękniejszy kombinezon kosmonauty oraz budowę najdoskonalszej rakiety. Ukrainiści wtajemniczali również odwiedzających  nasze stoisko w tworzenie lalek amuletów - motanek - które podobnie jak rakiety i kombinezony powstawały z materiałowych odpadów. Tak jak w ubiegłym roku wielkim powodzeniem cieszyła się nasza foto ("wsadź głowę") - matrioszka, w której i z którą odwiedzający Festiwal robili sobie fotografie.

Do tych kreatywnych zabaw wykorzystaliśmy zebrane wcześniej odpady takie jak puste plastikowe butelki, opakowania i inne elementy, które zamiast trafić do kosza stały się motorem dziecięcej wyobraźni. Oprócz podstawowej wiedzy na temat Rosji i Ukrainy mali konstruktorzy odebrali u nas również lekcję ekologii. Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi słodyczami.

Naszym gościom asystowali w pracy i oceniali ich osiągnięcia studenci filologii rosyjskiej, filologii ukraińskiej oraz kultury Rosji i narodów sąsiednich.  Za zaangażowanie na stoisku "rosyjskim" szczególnie dziękujemy paniom Ewie Boczar (KRINS), Aleksandrze Bugajskiej (FR), Elżbiecie Gierasimczuk (FR), Joannie Marczyk (KRINS), Karolinie Smoleń (KRINS), Aleksandrze Palce (FR),  Malwinie Żyle (FR) oraz panu Patrykowi Kulpie (FR). Załoga stoiska "ukraińskiego" to niezawodni studenci filologii ukraińskiej: Jakub Bielecki, Anna Szczerbań, która poprowadziła warsztaty rękodzielnicze (motanki), Elżbieta Kowalik, Anna Gałązka, Marta Byrska, Paulina Kantor, Marija Reshetnova, Lolita Dediuch, Karolina Łanda, Daria Gordzielik, Weronika Czyżowska, Iga Chmielewska, Konrad Skalski​​.

Start i bezpieczne lądowanie kosmicznego Festiwalu zabezpieczyły: doktor Kristina Vorontsova, magister Joanna Patyk i magister Irina Romańska. Nad siłą grawitacji czuwał zaś doktor Bartosz Gołąbek.

 

 

Data publikacji: 22.05.2016
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek