Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odeszła profesor Krystyna Pietrzycka-Bohosiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 15 grudnia 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie odeszła dr hab. Krystyna Pietrzycka-Bohosiewicz, prof. UJ. Rusycystka i literaturoznawczyni, wychowawczyni kilku pokoleń studentów i doktorantów.

 

Wspomnienie o Profesor Krystynie Pietrzyckiej-Bohosiewicz

W dniu 15 grudnia 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie odeszła dr hab. Krystyna Pietrzycka-Bohosiewicz, prof. UJ. Rusycystka i literaturoznawczyni, wychowawczyni kilku pokoleń studentów i doktorantów. Urodziła się 17 listopada 1948 roku w Krakowie. W latach 1969-1974 studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów została asystentem w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej, z którym związana była całe swoje zawodowe życie.

Doktorat poświęcony twórczości Jurija Oleszy napisała pod kierunkiem doc. dr hab. Ewy Korpały-Kirszak, zaś stopień doktora uzyskała w roku 1983 na podstawie rozprawy pt. Poetyka narracyjna prozy Jurija Oleszy. Rozprawa ta, ze względu na problemy z cenzurą ukazala się w formie książki dopiero w 1989 roku. W roku 1999 obroniła habilitację na podstawie monografii W poszukiwaniu autentyzmu. Twórczość Gieorgija Władimowa (Kraków, 1999). Literaturze XX wieku, a w szczególności wolnej literaturze rosyjskiej poświęciła wiele swych prac, nauczała o niej studentów filologii rosyjskiej, ukraińskiej oraz polonistyki. Była wspaniałym dydaktykiem – jej wykłady, doskonale przygotowane, a przy tym pełne pasji, cieszyły się niezmienną popularnością i uznaniem.  Uchodziła za wykładowczynię bardzo wymagającą, ale sprawiedliwą, ceniącą samodzielne myślenie, zawsze otwartą na studentów i niejednokrotnie wspierającą różne studenckie inicjatywy – społeczne i naukowe.

Pani Profesor z wielkim szacunkiem podchodziła do młodych naukowców i żywo interesowała się ich badaniami. Dużo troski i uwagi poświęcała swoim doktorantom, ucząc nie tylko rzetelności i uczciwości w pracy naukowej, ale też szacunku dla innych poglądów, zawsze podkreślając rolę osobistego zaangażowania w badany temat. Tym również zaskarbiła sobie długą dobrą pamięć ze strony wielu pokoleń studentów i swoich uczniów, którzy pod jej kierunkiem zdobywali stopnie doktorskie i doświadczenie zawodowe.

Niezwykle ważna w życiu prof. Pietrzyckiej-Bohosiewicz była aktywność społeczna i obywatelska. Związana była z NSZZ „Solidarność” od początku jej istnienia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach osiemdziesiątych prowadziła podziemne prelekcje poświęcone zakazanej przez komunistyczną cenzurę literaturze rosyjskiej dla różnych środowisk zawodowych.

Wierzyła, że sztuka, a zwłaszcza literatura, ma moc kształtowania człowieka,, przestrzeni jego wewnętrznej wolności. Kochała też zwierzęta, które towarzyszyły jej niemal przez całe życie. W ostatnich latach były to cocker spanielka Gaja i kot Kruk.

 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Koledzy i Uczniowie

Pracownicy Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej

Pogrzeb śp. Krystyny Pietrzyckiej-Bohosiewicz odbędzie się 22 grudnia (czwartek) o godz. 12.20 na Cmentarzu Rakowickim (Kaplica).