Spotkanie Wschodnie: Między Rosją a Iranem. Paradoksy komplikujące obraz Południowego Kaukazu.

Termin: 08.06.2016
Miejsce: sala 082, IFW
Organizator: Katedra Kultury Słowian Wschodnich IFW

 Spotkanie Wschodnie
z profesorem Andrzejem Pisowiczem


zatytułowane


Między Rosją a Iranem. Paradoksy komplikujące obraz Południowego Kaukazu.

 

8 czerwca (środa), godzina 13:15

Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
ul. Reymonta 4, sala 082.

 

Andrzej PISOWICZ urodził się w 1940 roku w Siedliskach nieopodal Krakowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował języki orientalne (perski, arabski, turecki). W 1961 roku wyjechał do Armeńskiej Republiki Radzieckiej, gdzie studiował język i literaturę ormiańską. Po powrocie do Krakowa w 1963 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1965 i 1966 roku spędził kilka miesięcy w Paryżu studiując język zachodnioormiański w Ecole des Langues Orientales Vivantes oraz klasyczny ormiański "grabar". W 1970 roku podjął pracę jako asystent na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1972 - 1973 przez siedem miesięcy przebywał w Teheranie doskonaląc znajomość języka perskiego. W 1974 roku uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Le développement du consonantisme arménien,   opublikowanej następnie w 1976 roku.

W 1985 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa irańskiego i ormiańskiego. Przez krótki czas był wicedyrektorem Instytutu Orientalistyki UJ, a także wieloletnim kierownikiem Zakładu Iranistyki. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach w zakresie językoznawstwa ormiańskiego m.in. w Filadelfii, Milanie, Trierze, Brukseli, Fryburgu, dwukrotnie w Erywaniu, Leiden, Londynie i Stepanakercie. Pod koniec lat 90. spędził 9 miesięcy na stypendium Pax Christi Foundation w Wiedniu. W 1992 roku odbył staż w Uniwersytecie Leiden, gdzie prowadził badania i wykładał dialektologię ormiańską.

W 1994 i 1995 roku pracował przez pół roku w Ambasadzie RP w Teheranie. W 2001 roku ukazała się jego Gramatyka ormiańska, na podstawie której uzyskał tytuł profesora. W 2006 roku wraz z profesorem Norayr Ter-Grigoryanem i Shushanik Sedoyan opublikował Mały Słownik Armeńsko-Polski i Polsko-Armeński. Po odejściu na emeryturę w 2011 roku we współautorstwie (A. Pisowicz, F. Muthafar Muhamad, A. Bartczak) wydał Gramatykę języka kurdyjskiego. W 2015 roku rozpoczął pracę nad publikacją gramatyki języka osetyjskiego.

Od wielu lat aktywnie działa w Ormiańskim Towarzystwie Kulturalnym w Krakowie, między innymi jako wydawca jego popularnonaukowego Biuletynu.

 

Data opublikowania: 04.06.2016
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek