Studenckie Spotkania ze Wschodem - "Fantastyczne zwierzęta i jak je...nazwać? - odległe lądy w oczach XVI-wiecznego człowieka"

event-date: 22.05.2022 - 26.05.2022

Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność zaprosić Was na kolejne spotkanie z cyklu „Studenckie Spotkania ze Wschodem”. Tym razem naszym gościem będzie profesor Władimir Miakiszew – realio- i językoznawca, translatolog, wykładowca w IFW UJ.

Na czwartkowym spotkaniu 26.05.2022 opowie o fantastycznych zwierzętach i o tym, jak je… nazwać. Profesor przybliży uczestnikom spotkania kulisy powstania i przekładu XVI-wiecznej „Kroniki wszystkiego świata” autorstwa polskiego historyka Marcina Bielskiego. 

W swoim dzieje Bielski opisuje świat z perspektywy człowieka wchodzącego w epokę nowożytności, w czas wielkich odkryć geograficznych, do którego ze wszystkich stron docierają niesamowite opowieści o egzotycznych lądach, ich nie mniej egzotycznych mieszkańcach oraz cudacznych istotach zamieszkujących owe odległe krainy. Nieprostym zadaniem było spisanie wszystkich tych rewelacji, sprawą jeszcze trudniejszą – ich przetłumaczenie. Jak Marcin Bielski poradził sobie z nazwaniem nieznanych mu zwierząt, roślin i człekopodobnych stworzeń? Jak z tak niesłychanie trudnego translatologicznie tłumaczenia wybrnął tłumacz? Wszystkiego dowiedzą się Państwo na wykładzie p. prof. Miakiszewa. Serdecznie zapraszamy!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/709733906692233?ref=newsfeed

 

Published Date: 22.05.2022
Published by: Marcin Ziomek